Genel Müdür'ün Mesajı

Genel Müdür'ün Mesajı

2016 yılında hem yurtdışı hem yurtiçi piyasalar zorlu bir yılı geride bıraktı. Ülke ekonomisindeki yavaşlama ve global ekonomideki çalkantılara rağmen, Akiş GYO olarak başarılı bir yıl geçirdik. Mevcut projelerimize devam ederken, sağlıklı büyümemizi sürdürdük.

Şirketimiz adına 2016 yılındaki en önemli gelişme SAF Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birleşme kararı almamız oldu. Gayrimenkul sektöründeki rekabet gücümüzü arttıracak ve sürdürülebilir büyüme hedeflerimizi gerçekleştirmemize katkı sağlayacak bu hamle ile Akiş GYO özkaynak büyüklüğü olarak Türkiye’nin en büyük Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları arasındaki yerini güçlendirmiştir. Şirketimiz 2017 yılının başında tamamlanan birleşme ile elde ettiği ekonomik ve operasyonel verimliliğin yanısıra, marka bilinirliği ve rekabet gücü açısından da sektörün en büyük oyuncularından biri haline gelmiştir.

Akiş GYO olarak sektörel eğilimleri yakından takip ederek stratejik konumlandırmamıza odaklanmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda SAF GYO birleşmesiyle bünyemize geçecek olan Akasya Alışveriş Merkezi ile perakende sektörü yatırımlarımızın ağırlığını arttırarak, elde edeceğimiz düzenli kira geliri potansiyelini önemli bir şekilde yükseltmeyi hedefliyoruz. İnşaat süreçleri devam etmekte olan Bağdat Caddesi projelerinden elde edilecek kira gelirleri de Şirket’in bu vizyonunu gerçekleştirmesini kolaylaştıracaktır. Yine portföy yapılandırmamız kapsamında Bozüyük ve Çerkezköy’deki mevcut gayrimenkullerin tamamı satılırken, yeni proje geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki dönemde İstanbul’un en değerli ilçelerinden Beykoz’da, bölgedeki konut arz açığı fırsatını değerlendirerek, konut+ticari nitelikte bir proje geliştirmeyi planlıyoruz.

Akbatı AVYM

2011 yılından bu yana ziyaretçilerine konforlu bir alışveriş deneyimi sunan Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi açısından başarılı bir yıl geride kalmıştır. Toplam mağaza cirolarında %15 seviyesinde bir büyüme yakalanmış ve sektör ortalamasını yansıtan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği endeksinin oldukça üzerinde bir artış elde edilmiştir. 2016 yılı, ülke genelinde AVM’lerin ziyaretçi sayılarının düştüğü bir yıl olmasına rağmen Akbatı AVYM’nin ziyaretçi sayısı artmaya devam etmiştir. Bölgedeki konut satışlarının son iki yılda oldukça artmış olmasının Akbatı AVYM’ye olumlu yansıyacağını ve buna bağlı olarak yıllık ciro artışının önümüzdeki senelerde de devam edeceğini öngörüyoruz. Akbatı AVYM’de çevrecilik ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kaynakların doğru kullanımı, iç ortam ve sağlığa verilen önem gibi kriterlerin değerlendirildiği sürecin sonunda sürdürülebilir uygulamalarını bir kez daha tescilleyen Akbatı AVYM, 2016 yılında BREEAM In Use - International kapsamında aldığı “Excellent” seviyesinde sertifika ile Türkiye’nin bu sertifikaya sahip en büyük binası olma özelliğini de kazanmıştır.

Bağdat Caddesi Projeleri

Bağdat Caddesi üzerinde, Erenköy, Caddebostan ve Suadiye semtlerinde bulunan dört projemizde inşaat süreçleri devam ederken, projelerin önemli bir kısmını 2017 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Ağırlıklı olarak perakende üniteler içeren Cadde projelerimiz, sektörün ihtiyaçlarına göre modern biçimde tasarlanarak Bağdat Caddesi’nin prestijine katkıda bulunacaktır. Bunun yanısıra sınırlı sayıdaki konut ve home-ofisler de satışa sunulacaktır. Cadde mağazacılığındaki ilk işbirliğimizi ise Uşaklıgil Apartmanı için Beymen’le gerçekleştirdik. Kira sözleşmesi imzalanan mağazanın 2017 yılında açılmasıyla birlikte, Bağdat Caddesindeki projelerimizden ilkini hayata geçirmiş olacağız.

Akkök Holding’den gelen başarı ve kurumsallık kültürünü önemsiyoruz. Bu geleneği devam ettirerek 2015 yılında 9,28 olarak belirlenen Kurumsal Yönetim Derecelendirme notumuzu, 2016 itibariyle 9,44’e yükselttik. Şirketimiz elde ettiği bu not ile gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve inşaat şirketleri arasında Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu en yüksek şirket konumunu korumayı başarmıştır. Akiş GYO bu başarısıyla kurumsallık ve şeffaflık konusunda farkını bir kez daha ortaya koymuştur.

Akiş GYO, güçlü portföyü ve yatırımlarından elde ettiği kira potansiyeli ile yatırımcılarına düzenli temettü sağlayarak, hissedarların birikimlerine değer katmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda 2016 yılında da yatırımcılara temettü dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Başarılı bir yıl geçirmemizi sağlayan başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum.

İ. Gökşin Durusoy

Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür